EN

T-72 Tank Atış Kontrol Sistemi

T-72 Tank Atış Kontrol Sistemi (T-72 AKS), ömür döngüsü maliyetlerinin azaltılarak tankların operasyonel etkinliğin arttırılması hedefi ile oluşturulan ve tankların savaş gücünü üst seviyelere taşıyan T-72 AKS rakiplerine taktik üstünlük sağlamaktadır. Sistemin kompakt ve hafif yapısı, ana muhabere tankların muharebe koşullarındaki hareket kabiliyetini koruyarak atış performansını en üst düzeye çıkarmaktadır.

T-72 AKS araç komutanına ve nişancıya her türlü hava koşulu ve zorlu muharebe şartlarında hedef tespit imkanı sunmaktadır.

Sistem, balistik bilgisayarı, nişan hattı stabilizasyonu, görüntü işleme algoritmaları, mesafe ölçme yeteneğini ve tüm atış kontrol fonksiyonlarını bir arada sunmaktadır

Atış hattından bağımsız çok hassas stabilizasyona sahip nişan hattı sayesinde, yüksek hızda ve engebeli arazi şartlarında bile titreşimsiz görüntü elde edilerek, Otomatik Hedef Takibi algoritmalarının da katkısıyla hareket halinde iken hareketli hedeflere yapılan atışlarda yüksek oranda vuruş elde edilir.

Avcı vurucu özelliği iki bağımsız periskop ile ya da UKSS ve Nişancı Periskobu ile sağlanabilmektedir. T-72 Tank Atış Kontrol Sistemi başta Hafif/Orta Sınıf Ana Muharebe Tankları olmak üzere tüm ana muharebe tanklarının Gelecek Nesil Sayısal Kule Elektronik Sistem Çözüm Paketi’nin temel bileşenidir.