EN

İnsan Kaynağı

ASELSAN'ın en büyük sermayesi üretilebilir ürün geliştirme entelektüel sermayesidir. Sağlanmış olan bu stratejik olgunluk düzeyi ASELSAN'ı her yıl ileriye taşıyan ana unsurdur.

ASELSAN, ihtiyaç duyduğu üstün nitelikli insan kaynağını büyük oranda yurt içindeki üniversitelerden sağlamaktadır. Üniversitelerimizde, ASELSAN'ın çalışma alanlarına uygun mühendislerin yetişmesi için öğretim üyesi yetiştirme doktora burs programı başlatılmıştır. Bu doktora bursunu alanların doktora çalışmalarından sonra yurt içindeki üniversitelerimizde öğretim üyesi olarak çalışması beklenmektedir.

ASELSAN, AR-GE merkezlerinde çalışan yüksek lisans ve doktoralı mühendislerin oranını arttırmak için çalışanlarını özendirmektedir. Yüksek lisans ve doktora yapan çalışanlarının üniversitelerine ulaşımını sağlamakta ve gerekmesi durumunda ASELSAN'ın altyapısını kullanmalarına izin vermektedir.

ASELSAN, 2013 yılında yeni bir doktora burs programı başlatmıştır. Bu programda amaç yazılım mühendisliği alanında belirlenen alanlarda yurtdışı doktora​ çalışmalarının yapılmasıdır.  ASELSAN ve Twente Üniversitesi (Hollanda) arasında bu doktora programı için bir anlaşma yapılmıştır. Bu doktora bursunu alanların doktora çalışmalarından sonra ASELSAN'da çalışması beklenmektedir.

Son yıllarda, yurtdışı tanıtımlara önem verilmiş ve yurtdışından artan oranda doktorasını yapmış tecrübeli mühendislerin ASELSAN'a gelmesi sağlanmıştır. Ar-Ge çalışanlarının gelişimi için yurt içi ve yurtdışı eğitim ve konferanslara katılmaları sağlanmakta, yaptıkları çalışmalarla ilgili dergi ve konferansta yayın yapmaları özendirilmektedir.

ASELSAN mühendisleri, hava/uzay, kara, deniz platformlarından, temel malzeme geliştirmeye kadar geniş bir alanda sistem, cihaz, malzeme geliştirmektedir. ASELSAN Ar-Ge merkezleri çalışmaları için gerekli olan tasarım, analiz, test, ölçüm ve üretim altyapılarına sahiptir. Her yıl yaptığı ek yatırımlarla bu altyapısını güncellemekte ve geliştirmektedir. ASELSAN beraber çalıştığı üniversite ve küçük firmalara sahip olduğu altyapılarla destek vermekte ve sahip olduğu bu yatırımın verimli kullanılmasını sağlamaktadır.