EN

STOP 25 mm Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi

STOP Sistemi, gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedeflerin tespit edilmesini, hedeflerin otomatik olarak tanınmasını, takip edilmesini ve hedeflere atış yapılabilmesini sağlamaktadır. STOP, Stabilize Silah Sistemleri ailesinde Stabilize Makinalı Tüfek Platformu (STAMP) Sisteminin bir üst grubunda yer almaktadır.

STOP, stabilize taret üzerine yerleştirilmiş olan Top, Elektro-Optik görüş birimleri içeren ve Silah Kumanda Birimi aracılığı ile uzaktan kumanda edilebilen, otomatik hedef takip özelliğine, modüler yapıya sahip stabilize bir silah sistemidir.

Silah nişan hattının, sistemin monte edildiği platformun hareketlerinden etkilenmemesi ve hedef üzerinde kalabilmesi için, taret stabilize edilmiştir.

Sistem, otomatik hedef takip yeteneği sayesinde üzerine yerleştirilmiş olduğu platform veya hedef hareket halindeyken dahi isabetli atış yapılmasını sağlamaktadır. Otomatik hedef izleme özelliği ile hedefin hız ve rotasını hesaplanmakta, meteorolojik koşullar, mühimmat tipi ve hedef mesafe bilgileri de dahil edilerek atış sırasında otomatik balistik düzeltme uygulanmaktadır.

STOP sisteminin uzun menzile ve yüksek hassasiyete sahip Elektro-Optik görüş birimleri,  gözetleme modunda silah hedefe yönlendirilmeden de kullanılabilmektedir.

STOP Sistemi için 25 mm KBA ve 25mm M242 Bushmaster otomatik top silah seçenekleri bulunmaktadır. Sistem değişik görev ihtiyaçları için farklı algılayıcılar ile de donatılabilmektedir. 

​Broşür