EN

ATOM 105/155mm Mesafece Düzeltme Sistemi

Konvansiyonel topçu mühimmatı atışlarında, mühimmatın namlu çıkış hızında oluşan farklılıklar sebebiyle vuruş noktası hedeften sapmaktadır. ATOM 105/155mm Mesafece Düzeltme Sistemi, mühimmatın uçuş yolunda düzeltme uygulayarak mühimmat düşüm noktasında görülen mesafece dağılımı azaltmakta ve topçu atışının vuruş etkinliğini artırmaktadır.

ATOM 105/155mm Mesafece Düzeltme Sistemi; konvansiyonel tapa ebatlarında hava frenlerine sahip çok maksatlı bir tapa, atıcı platform üzerine takılan atış kontrol sistemine entegre olarak görev yapan kablosuz göndermeç ve tapayı ihtiyaç duyulan fonksiyona göre programlayacak olan tapa programlayıcıdan oluşmaktadır. Namlu çıkış hızı, topçu sisteminin ilk hız ölçüm radarıyla tespit edilmektedir. Mühimmatın namlu çıkış hızı dikkate alınarak mühimmat tapası üzerinde bulunan hava frenlerinin açılma zamanı hesaplanmakta ve kablosuz olarak mühimmata iletilmektedir. Son aşamada hava frenlerinin açılmasıyla mesafece dağılım iyileştirilmekte, mühimmatın etkinliği artırılmaktadır.

ATOM 105/155mm Mesafece Düzeltme Sistemi, stokta bulunan mevcut 155mm mühimmatın (M107, MOD274, K307) etkinliğini artıran düşük maliyetli bir çözümdür. FIRTINA sistemi ile birlikte kullanıma elverişlidir. Ayrıca sistemin, 155mm mühimmatlarla aynı tapa arayüzüne sahip 105mm topçu mühimmatıyla ve modern bir atış kontrol sistemi ile ilk hız ölçüm radarına sahip FIRTINA harici 105/155mm topçu sistemleriyle birlikte kullanımı da mümkündür.