EN

Milli Yönlendirici

Milli haberleşme sistemlerine sahip olabilmek tam bağımsızlık kavramının önemli bir unsurudur. Kablosuz alanda geliştirdiği V/UHF Telsizler, HF Telsizler, Kriptolu GSM Telefonlar, Uydu Haberleşme Terminalleri ve Milli Kriptolu Terminaller ile ülke teknolojisine haberleşme ve bilgi teknolojileri alanında katkı veren ASELSAN ürün ailesine Milli Yönlendirici de katılmıştır.

Günümüzde artan bilgisayar destekli, hizmet, karar destek, müşterek operasyon ihtiyaçları, düşük maliyetli hızlı ve kaliteli bilgi paylaşımı gereği ve bu gerekliliklere yönelik artan bant genişliği kabiliyetleri, kablolu ağların askeri, kamu ve özel sektör tarafından yoğun bir şekilde kullanılması sonucunu doğurmuştur. Bu gelişmeler ile eşzamanlı olarak siber güvenlik ihtiyaçlarını artırmıştır. Gerekli önlemler alınmadan kurulan sistemler doğru hizmet vermek yerine bilgi kaçağına ve tahribatına sebep olabilecek güvenlik açıkları oluşturabilmektedir.

Siber güvenlik için çok önemli olan haberleşme ağı bileşenlerini, milli kaynaklar ile üretmek adına ASELSAN, askeri standartlara da uygun bir Milli Yönlendirici geliştirmiştir. Milli Yönlendirici ile TSK'nin taktik sahadaki haberleşme sistemleri IP tabanlı bir omurgaya sahip olacaktır.

Milli Yönlendirici, 48 GBitps'e kadar çıkacak anahtarlama hızıyla hem IPv4 hem de IPv6 uyumlu paketleri OSPF ve BGP protokolleri ile yönlendirecektir. Statik Yönlendirme ve UCMR (Unequal Cost Multipath Routing) yeteneğine sahip olacak olan Milli Yönlendirici; IGMP (INTERNET Group Management Protocol), PIM (Protocol Independent Multicast), DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), DNS (Domain Name Services), IPsec (IP Security) ve IKE (INTERNET Key Exchange) gibi birçok tamamlayıcı protokolü de desteklemektedir.

24 adet 10/100/1000BaseT ETHERNET Portu ile 2 adet 1 GBitps SFP Portu ve 16 adet 10/100/1000BaseT ETHERNET Portu ile 2 adet 1 GBitps SFP Portu içeren iki konfigürasyonu ve PoE+ uyumlu portlarıyla esnek bir bağlantı yeteneğine sahip olan Milli Yönlendirici; STANAG 5067, STANAG 4711 ve STANAG 4644 uyumluluğu ile taktik sahada gelişmiş QoS politikaları ve IP yönlendirme özellikleri sunmaktadır.

TURKAY 6565 Dağıtım/Uç Milli Yönlendirici Broşürü

TURKAY 6566 Omurga Milli Yönlendirici Broşürü