EN

Aviyonik ve Seyrüsefer Sistemler

ASELSAN, Ataletsel Seyrüsefer Sistemlerinin üretimine yönelik olarak tasarladığı sistemlerle, kara, hava ve deniz araçlarının her koşulda konum ve yönelim bilgilerini yüksek hassasiyet ve doğrulukta tayin etmesini mümkün kılar.

Ataletsel Seyrüsefer Sistemleri; seyrüsefer bilgilerini ve seyrüsefer performans bilgilerini kendi başına üretebilen çeşitli tipte jiroskopları, çok hassas mekanik ivme ölçerleri ve elektronik devre kartları olan sistemlerdir. Ataletsel seyrüsefer sistemleri konusundaki araştırma, geliştirme ve üretim projeleri günümüzde birçok gelişmiş ülke tarafından yürütülmektedir. Türkiye'de ise ASELSAN mevcut teknolojileri yakından takip etmiş ve 1988 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli platformlarda kullandığı Ataletsel Seyrüsefer Sistemi ihtiyacını karşılamıştır. ASELSAN üretimi Seyrüsefer sistemleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nde F-16 savaş uçaklarında, Sikorsky Blackhawk, Sikorsky Seahawk ve Eurocopter Cougar helikopterleri gibi hava araçları ile Panter obüsü gibi kara sistemlerinde ve modernizasyon projeleri kapsamında Fırkateyn, hücumbot, korvet, mayın avlama gemilerinde ve yeni gemi inşa projeleri olan MİLGEM, Sahil Güvenlik Arama ve Kurtarma Gemisi, Yeni Tip Karakol Botu gibi platformlara entegrasyonu gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, Fırtına Obüsü Atış Kontrol Sistemi ile ADOP projesi kapsamında ADESTİM ve YİTP araçlarına entegrasyonu yapılmakta ve özgün odometre ve GPS destekli ataletsel kara navigasyon sistemi çalışmaları sürdürülmektedir.

ASELSAN, aviyonik ürünleriyle, son yıllarda yürütülmekte olan havacılık projelerinde yer almaktadır. Bugün varılan noktada askeri bir hava aracının en kritik aviyonik cihazlarını tasarlama, geliştirme ve üretme yeteneklerine sahiptir.

Aviyonik alanda halihazırda mevcut ana teknolojilerimiz şunlardır

Jiroskopik stabilizasyonlu aviyonik termal görüş sistemleri (FLIR)

Kokpit yönetim sistemleri / akıllı çok işlevli göstergeler

Uçuş (seyrüsefer) yönetim sistemleri / kontol & display cihazları

Ataletsel seyrüsefer sistemleri (INS, INS/GPS)

Hava platform telsizleri bu teknoloji ve ürünler ile ASELSAN, gerek üretim hacmi itibarı gerekse de teknik donanımı itibarı ile avionik alanında dünyanın sayılı birkaç firması arasında yer almaktadır.