EN

Haberler

YILIN YENİLİKÇİ ÜRÜNÜ ASELSANDAN

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl 14üncüsü düzenlenen Yenilikçilik Yaratıcılık Ödüllerinde Büyük Firma Dalında en önemli ödül olan "Yenilikçi Ürün" ödülüne "aselsan HZR™: Suüstü Gemileri için Torpido Karşı Tedbir Sistemi" ile ASELSAN layık görüldü.

Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü'nde gerçekleştirilen törende ASELSAN adına ödülü Genel Müdür Yardımcısı ve SST Sektör Başkanı Mustafa KAVAL aldı.

aselsan HZR™: Su Üstü Gemileri İçin Torpido Karşı Tedbir Sistemi

aselsan HZR™ sistemi, su üstü gemileri için dünyadaki emsallerinden üstün performans ve yeteneklere sahip, en güncel teknolojiyle donatılmış ilk ve tek milli Torpido Karşı Tedbir Sistemidir.

Sistem;

- Suüstü gemisine hücum eden torpidoya karşı yeterli reaksiyon süresi sağlanacak şekilde torpidonun uzak mesafeden tespiti, izlenmesi, sınıflandırılması ve konumlandırılması,

- Torpido tehdidinin bertaraf edilmesi amacıyla uygulanacak taktik tavsiyenin kullanıcıya sunulması,

- Seçilecek torpido karşı tedbir taktiğine göre torpidonun akustik olarak karıştırılması ve/veya aldatılması,

işlevlerini yerine getirmektedir.

aselsan HZR™ Sistemi:

- Torpido Tespit Dizini

- Çekili Dekoy

- Sarfedilebilir Dekoy 

- Vinç

- Elektronik Kabinet

- Kontrol ve Sergileme Birimi

-Lançer

alt sistemlerinden oluşmaktadır.

Herhangi bir tehdit durumunda geminin yaklaşık 800 metre arkasından çekilen Torpido Tespit Dizini tarafından alınan akustik sinyaller Elektronik Kabinet tarafından işlenerek torpidoya ait tespit, izleme, teşhis ve konumlandırma işlemleri gerçekleştirilir. Sistem tarafından mevcut tehdit durumuna en uygun karşı tedbir taktiği uygulanır. Torpido karşı tedbir taktikleri; gemi sakınma manevrasını, Çekili Dekoy'un çalışma zamanlarını, Sarfedilebilir Dekoy'ların döküş örüntüsünü ve döküş zamanlamalarını içermektedir. Taktik kapsamında gemiye manevralar önerilirken, torpidonun geminin yaklaşık 650 metre gerisinde bulunan Çekili Dekoy'a veya gemideki lançerlerden fırlatılan Sarfedilebilir Dekoy'lara yönelmesi sağlanır.

Son Eklenen Haberler