EN

Haberler

MELTEM 2 PROJESİ TESLİM EDİLDİ

MELTEM – 2 Teslimatı

MELTEM-2 Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için modernizasyonları gerçekleştirilen 6 adet Deniz Karakol Uçağı için teslim töreni düzenlendi.

Kocaeli-Kartepe'deki Deniz Hava Komutanlığı'nda düzenlenen törende konuşan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, insanlığın yüzyıllar boyu denizlerde elde ettiği tecrübe, bilgi ve teknoloji birikiminin havacılık alanındaki çalışmalara yön verdiğini söyledi.

Bostanoğlu, MELTEM-2 Projesi sözleşmesinin imzalandığı 2002 yılından bu güne kadar deniz karakol uçaklarını başarıyla teslim aldıklarını ifade ederek, projeyle Türk deniz havacılığının deniz karakol uçağı alanında ivme kazandığını söyledi.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir de MELTEM-2 Projesinin harekat, ülkelerarası işbirliği ve savunma sanayisine sağladığı katkılar açısından Türkiye'ye önemli avantajlar getirdiğini söyledi.

Deniz karakol uçağının sahip olduğu gelişmiş radar, elektronik harp ve silah sistemleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) harekat ve caydırıcılığını arttıracağını ifade eden Demir, bölge barışı için istikrar unsuru olmaya devam edeceğini kaydetti.

MELTEM-2 Projesinde ASELSAN

- Mikroelektronik Güdüm ve Elektro Optik Grubu tarafından, Meltem-II Projesi (Deniz Karakol Uçağı ve Deniz Gözetleme Uçağı) kapsamında CN-235 uçakları için ASELFLIR-200 Termal Görüntüleme Sistemi, LN100GT Ataletsel Navigasyon Sistemi, MFD Çokişlevli Gösterge Birimi ve CDU Kokpit Görüntüleme Birimi teslim edildi. Aynı zamanda Uçuş Yönetim Sistemi yazılımı geliştirildi.

- Radar, Elektronik Harp ve İstihbarat Sistemleri (REHİS) Grubu tarafından ASES-235M Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi geliştirilmiş olup Yer Destek Merkezi ve O-Seviyesi Destek Teçhizatı ile birlikte teslimatlar gerçekleştirildi.

- Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Grubu tarafından MXF-484 V/UHF Hava Telsizi, MXF-795 V/UHF Yer Telsizi ve PRC-434A Pilot Arama Kurtarma El Telsizi teslim edildi.

Törene ASELSAN adına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Üçüncü ve REHİS Grup Başkanı Ergun Bora katıldı. Törenin ardından Üçüncü ve Bora, SSM Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Son Eklenen Haberler