EN

Haberler

KAZAK ORDUSUNUN GECESİNİ TÜRKLER AYDINLATACAK

Kazak ordusunun gece görüş cihazları ASELSAN’ın Kazakistan’daki iştiraki Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE) firması tarafından üretilecek. 

KAE, Kazakistan Sanayi Bakanlığından gece görüş cihazları ve termal görüş sistemlerinin üretimi ve üretilen cihazların Kazakistan’da satışı için lisans almıştı. KAE, lisans alınmasının ardından geçtiğimiz günlerde Kazakistan Savunma Bakanlığı ve Kazakistan Sınır Güvenlik Komutanlığı ile iki ayrı anlaşma imzaladı. 

2013 yılında faaliyet geçen Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE), Kazakistan’daki askeri ve sivil kuruluşlarla bölge ülkelerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik elektro-optik ve elektronik cihaz ve sistemleri üretiyor. KAE sermayesinin yüzde 50’si Kazakistan Engineering şirketine, yüzde 49’u ASELSAN’a, yüzde 1’i de Savunma Sanayi Müsteşarlığına ait bulunuyor.

Fabrikada, tamamı Kazakistan vatandaşı olan 80 kişi çalışıyor. 8 bin 500 metrekare kapalı alanda faaliyet gösteren fabrikada gece görüş ve termal görüş cihazlarının üretim ve test hatları, çevre koşulları laboratuvarı, ölçüm ve kalibrasyon laboratuvarı, malzeme depolama ve paketleme hattı, elektronik kart üretim ve test hattı bulunuyor.


Son Eklenen Haberler