EN

Haberler

ASELSANIN YENİ ŞİRKETİ SİVASTA

ASELSAN Hassas Optik Araştırma ve Üretim Tesisinin temeli, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı törenle atıldı.

Yüzde 50 ASELSAN ve yüzde 50 Sivas Optik Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ortaklığı ile kurulan ASELSAN Hassas Optik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Teknokenti içinde faaliyet gösterecek.

Temel atma törenine Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, CÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Sami Hizmetli, Milli Savunma Bakan Danışmanı ve ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hasan Canpolat, ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, HAVELSAN Genel Müdürü Sadık Yamaç, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliği Başkanı Latif Aral Aliş, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bakan Yılmaz, tesisin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bugünün, Sivas ve Türk savunma sanayi için önemli bir gün olduğunu belirterek, "Stratejik öneme sahip bir tesisin Sivas'a kazandırılmasına hep beraber şahitlik ediyoruz" dedi.

ASELSAN Hassas Optik Araştırma ve Üretim Tesisi'nin öncelikli olarak savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu mor ötesi görünür ve yakın kızılötesi bantlar için optik elemanların tasarımı ve üretimi konularında faaliyet göstereceğini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu tesis, bu alanda Türkiye'de bir ilktir. Şirketin kurulmasıyla Sivas'a istihdam sağlanmasının yanı sıra üniversite sanayi iş birliği gerçekleştirilecek, optik teknolojileri alanında bir kümelenme oluşumuna öncülük edecek, üniversitede yapılan çalışmaların sanayileştirilerek ürüne dönüştürülmesi sağlanacaktır. Bu doğrultuda, CÜ bünyesinde Türkiye'de ilk defa olmak üzere Optik Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Optik Mühendisliği Bölümü de kurulmuştur. Böylece CÜ ve ASELSAN tarafından yurt içinde ve yurt dışında yetkin kurumlarla optik teknolojilerine yönelik eğitim ve araştırma programları gerçekleştirilecektir. Bu alanda çalışanlar, sektörümüz tarafından da ayrıca desteklenecektir. Üniversite sanayi iş birliğinin sağlıklı olarak çalışması için tesisin CÜ Teknokent arazisine kurulmasına karar verilmiştir."

Yatırım için Sivas'ın seçilmesinin yaklaşık 10 yıllık bir süreç olduğunu belirten Yılmaz, bu girişimi gerçekleştirenlere teşekkür etti. Bakan Yılmaz, "ASELSAN, Türkiye'nin en büyük, dünyanın da en büyük 100 savunma sanayi şirketinden biridir, gurur duyduğumuz bir şirketimizdir. ASELSAN'ın sahip olduğu yüksek teknolojinin özel sektör ortaklıkları yoluyla sanayileştirilmesine yönelik geliştirdiği modelleri, Türkiye'de ilk defa Sivas'ta uyguluyoruz" dedi.

Sektörün lideri ve göz bebeği ASELSAN'ın yurt içi ve yurt dışında yatırımlarına devam edeceğini ve bundan sonra da ülkesine hizmete edeceğini dile getiren Yılmaz, "Bugün temeli atılan şirketin kurulmasıyla yüksek teknolojinin ve savunma sanayinin yurt sathına yayılması hedefimizin gerçekleşmesi için önemli bir adım da atılmış olmaktadır. ASELSAN Hassas Optik Şirketinin kısa zamanda uluslarararası rekabet edebilir şirket haline gelerek ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlayacağına inancım tamdır" diye konuştu.

ASELSAN, mor ötesi, görünür ve yakın kızılötesi bantlar için hassas optik teknolojisinin Sivas’ta kurulması için gerekli teknoloji transferini yapacak. Sivas’ta mercek üreten firmanın teknoloji, altyapı ve insan kaynakları ile ASELSAN’ın sahip olduğu teknoloji bir araya getirilmiş olacak.

Yeni şirketin üretime başlamasıyla Cumhuriyet Üniversitesi bünyesindeki Optik Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Optik Mühendisliği Bölümü de projelerini sanayiye aktarmış olacak.  ASELSAN tarafından tasarlanarak yurt dışında ürettirilen morötesi, görünür ve yakın kızılötesi bantlar için hassas optik elemanların üretimi artık Sivas’ta kurulan tesiste gerçekleştirilecek.

Yurt Dışından Değil, Sivas’tan gelecek

Cumhuriyet Üniversitesi, ASELSAN ve Sivas Optik Malzemeleri A.Ş. örnek bir ortaklık meydana getirdi. Bu birliktelik savunma sanayisinin millileştirilmesi ve yurt sathına yaygınlaştırılmasının öncüsü durumunda. ASELSAN, yurt içinde kazanılmış teknolojilerden istifade ediyor, gerekirse kendi teknolojisini firmalara transfer ediyor ve “Türkiye’de yapılamayanı yapmak için” çalışıyor.

Sivas’ta meydana getirilen güç birliği ile savunma ürünlerindeki yurt içi katkı oranını artıracak ve cari açığın azaltılması için örnek gösterilebilecek bir eko-sistem oluşturulacak. Savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu hassas optik elemanların tasarım ve üretimi için gereken bilgi kaynağı ve insan gücü bu sistem içerisinde oluşacak ve ASELSAN’ın mühendislik gücü ile desteklenecek.

Uydularda da kullanılacak

Oluşan mevcut altyapı kullanılarak uydu teleskoplarındaki optikler ve opto-medikal ürünlerle sivil sektöre de hizmet veren bir yapı oluşturulacak. Tesis, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın teknolojinin tabana yayılması hedefi için bir örnek teşkil edecek. Farklı ve özellikli bir alandaki kritik bir teknolojide kazanılan yetenek ve tesis, optik ürünler kullanan tüm yurt içi firmaların ihtiyacına cevap vermenin yanı sıra ihracat için de çalışacak.

Son Eklenen Haberler