EN

Haberler

ASELSAN SAVUNMA SANAYİİ TECRÜBESİNİ BİR DİĞER MİLLİ GÜVENLİK ALANI OLAN MİLLİ TARIM VE HAYVANCILIK OTOMASYONU ALANINDA KULLANARAK YENİ PROJELERE BAŞLIYOR

ASELSAN, başta Milli Savunma projeleri olmak üzere, insansız sistemler ve haberleşme projeleri ile trafik ve otomasyon sistemlerinde edindiği birikimlerini Milli Tarım Otomasyonu uygulamaları alanında hayata geçiriyor. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)* tarafından desteklenen üç yeni AR-GE projesinin başlangıç toplantısı ASELSAN’da yapıldı. Toplantıda TAGEM tarafından proje çalışmaları için sağlanan traktörlerin de devir teslim töreni gerçekleştirildi.

Toplantıya TAGEM Genel Müdürü Doç. Dr. Masum BURAK, Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Gürsel KÜSEK, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi dekan yardımcısı Prof. Dr. İlhami BAYRAMİN, TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) ve BÜGEM (Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü) temsilcileri ile çok sayıda uzman katıldı.

Desteklenecek projeler kapsamında, traktörlerin otomatik dümenlemesi (OtoPilot), insan gözünün göremediği dalga boylarında da veri toplayabilen özel kameralar (multi spektral kamera) taşıyan insansız hava araçlarıyla bitki hastalık ve zararlılarının tespiti, rekolte tahmini ve verimi arttıracak hassas tarım uygulamalarına altyapı sağlayacak çiftlik yönetim sistemi bulunuyor. 

http://www.tarim.gov.tr/tagem​ 

Son Eklenen Haberler